Disable Preloader
Untitled Document

Saç Ekimi Ödemi

Saç Ekimi Ödemi

Saç ekimi ödemi operasyondan sonraki ilk hafta içerisinde hastalarda görülebilir. Ödemin büyümemesi ve zararlı boyutlara ulaşmaması için yapılacaklar gayet net ve basittir. Saç ekimi operasyonu geçiren hastalar genellikle operasyon sonrası ödemden şikayetçi olmaktadır. Fakat yüzdeyle konuştuğumuz zaman bu sayı çokta büyük değildir.

Saç ekimi ödemi nasıl oluşur ?

Saç ekimi ödemi, saç ekim operasyonundan sonra yatarken kabuk bağlayan bölgenin yatağa sürtülmesi, aspirin gibi ilaçların doktor tavsiyesi olmadan kullanılması, stresli işler yapılması, yük kaldırmak, spor yapılması gibi durumlarda oluşabilmektedir. Saç ekimi sonrası yapılacaklar sayfası incelendiğinde böyle bir durum ile karşı karşıya kalınması mümkün değildir. Saç ekimi sonrası ödem oluştuğu taktirde kesinlikle uzmana durumun bildirilmesi gerekmektedir çünkü bazı durumlarda bu ödem yüz bölgesine de ulaşmakta ve görünüm açısından rahatsız edici durmaktadır.

Saç ekimi ödemi oluşmaması için neler yapmalıyız

Her fırsatta dile getirdiğimiz gibi eğer uzman bir doktor ile çalışırsanız. Doktorunuz sizlere saç ekim öncesi, sonrası neler yapmanız gerektiğini detaylı bir şekilde anlatacaktır. Fakat yine de doktorunuz bunlar için size zaman ayırmamış ise aşağıdakileri uygulayarak ödem oluşma olasılığını minimum seviyede tutabilirsiniz.

-Kabuklar döküldükten sonra hijyen kurallarında titiz davranmaya devam ediniz
-Kesinlikle ağır yük kaldırmayınız
-Kabuklarınız ilk üç günde dökülmemiş ve şişkinlikler meydana gelmişse hekiminize başvurunuz
-Doktorunuza bildirmediğiniz ilaçları kullanmaktan uzak durunuz
-Doktorunuz saç ekim için verdiği ilaçlar varsa kesinlikle tam zamanında kullanmaya dikkat ediniz
-Vücudunuzu zorlayacak ağır aktivitelerin tamamından kaçınınız.
-Spor yapmamanızı tavsiye ederiz.
-Kan basıncınızı aşırı ölçüde etkileyebilecek durumlardan kaçınınız(heyecan, stres vb.)

Bu tip koşullara dikkat ettiğinizde ve uzak durduğunuzda saç ekimi ödemi şikayeti ile doktorunuza gitmeniz neredeyse imkansızdır. Saç ekimi operasyonları hemen hemen her gün yapılan operasyonlar olduğu için maalesef her uzman tarafından çok ciddiye alınmaya biliniyor. Bu yüzden doktorunuz operasyon sonrası söyleyeceklerini mümkün olduğu kadar dikkatli dinleyiniz. Saç ekimi yaptırmadan önceki bir kaç gün neler yapacağınız da önemlidir.

Saç ekimi operasyonunuzda işinizi şansa bırakmamak ve kötü sürprizler ile karşılaşmamak istiyorsanız. Op. Dr. Selahattin Tulunay’a iletişim formumuzdan ulaşabilirsiniz.