Disable Preloader
Untitled Document

Sakal ve Bıyık Ekimi

Sakal ve Bıyık Ekimi

Sakal ve bıyık eksikliğinin genetik ve hormanal(endokrinolojik) yönleri vardır.Fakat yapılan endokrinolojik ve genetik tetkiklerden her zaman sonuç alınamaz.Hatta genellikle bir sonuç alınamamaktadır.Kişi 20 yaşına gelmişse ,sakal ve bıyığıda tam veya kısmi çıkmıyorsa yapılacak tek işlem ekim yapmaktır. Bazı durumlarda kıl çıksa bile dağınık ve seyrek çıkabilir. Ya da yüz bölgesinde herhangi bir kaza sonucu boşluklar(kılsız bölgeler) ve kılsız izler oluşabilir.

Bütün bu saydığım durumlar oldukça can sıkıcıdır ve kişiyi psikolojik olarak olumsuz yönde etkiler. Şahısta özgüven kaybına sebep olabilmektedir.

Gerek sakal, gerekse bıyık ekiminde, Saç ekimindeki FUE tekniği uygulanır ve yine aynı bölgeden, yani ense bölgesinin üst kısmında iki kulak arasındaki mesafeden kıl kökleri tek tek alınmaktadır.Bu kıl kökleri(Graftler) uygun sıvılarda saklanır.
Sakal ve bıyık ekiminde ve tabii ki kaş ekiminde YÖN VERMEK çok önemlidir.Bu bölgelere ekim yapılırken kanal açma tekniği yön vermeyi sağlıyacak şekilde ve klasik kanal açılmasından farklıdır.Bu işlemlerde yön verilen kıl köklerinin açıları saça göre çok farklıdır.
Birkaç saat süren bu operasyon lokal anestezi altında yapılır. Böylece kişiler kısa sürede ağrı acı hissetmeden doğal sakallarına sahip olmaktadırlar.

İlk aşama operasyon planlamasıdır. Burada çizimler ve ölçümler yapılır. Şahsın durumu değerlendirilir. Kaç kök ekileceği ve nasıl yerleştirileceği konusunda kişi ile birlikte planlama yapılır.
İkinci aşama lokal anestezi aşamasıdır. Bu aşamada uygulama yapılacak bölgeler hastanın konforlu, ağrısız ve acısız bir operasyon geçirmesi için uyuşturulur.
Üçüncü aşama köklerin alım işlemi aşamasıdır. Sakal ve bıyık bölgesine ekilecek olan kıl folikülleri donör bölgeden özel bir cihaz yardımıyla(mikro motor) ve bazende elle idare edilen PUNCH lar yardımı ile çıkarılır.
Dördüncü aşama kıl foliküllerinin yerleştirileceği kanalların hazırlanması aşamasıdır. Burada çok ince ve çok özel kanal açıcılar yardımıyla çalışılır.Bu işlemde kanal açımı işlemi, ekilen kıl köküne orijinal sakal şeklinde yön verecek şekilde olmalıdır.Aksi halde sonuç hüsran olur.Kanal açımı sırasında ağrı ve acı hissedilmez.
Beşinci ve son aşama köklerin nakil aşamasıdır. Burada açılan kanalların içerisine daha önce çıkarılmış olan kökler özel aletler yardımıyla tek tek yerleştirilir ve hasta bir saatlik istirahati takiben evine gönderilir.

Sakal ekimini takiben, ekilen greftler saç gibi dökülme evresi geçirmez veya çok kısa bir evre geçirebilirler. Çıkan sakallar 2 aydan itibaren bir daha dökülmezler.
Sakal Ekiminden 20-25 gün sonra traş olunabilir. Herhangi bir sakıncası yoktur.
Sonuçlar doğaldır. Ekim yapıldığı ilk 10 gün belli olabilir ancak kabukların dökülmesinden sonra hiç kimse sizin sakal ve bıyık ekimi yaptırdığınızı anlamaz. Ancak sakallarınızı ektirdikten sonra bakım prensiplerine uymanız gerekir ve iyileşme döneminde size önereceğimiz ilaç ve kürleri mutlaka kullanmanız gerekecektir.