Disable Preloader
Untitled Document

Meme Estetikleri

Meme Estetikleri

Estetik cerrahinin en kapsamlı ve önemli dallarından birisi de meme estetiği alanıdır. Bir bayanın kendini dişi hissetmesini sağlayan en önemli organı göğüslerdir. Ayrıca kendine güven duyarak sergileyebileceği  ( dekolte giyimde) ikincil seks organıdır.

Beden ve psikoloji açısından çok önemli olan bu organın hiç olmaması, yaşantı ile hiç bağdaşmayacak kadar büyük olması veya sarkık ve deforme olması gibi sorunlar bir bayanın psikolojisi üzerinde çok büyük etkiler yaratmaktadır.

Meme estetiği başlığı altında toplayacağımız alan çok geniş bir yazı değil, bir KİTAP konusu olur. Burada meme estetiğinin genel konularından bahsedeceğiz.

Meme estetikleri genelde üç şekilde olmaktadır.

MEME BÜYÜTME

Göğsü hiç bulunmayan bayanda meme estetiği için tek yol meme protezi iken artık yağ enjeksiyonu gibi ikinci bir yol daha vardır.  Ama halen meme estetiklerinde yüzde 98 oranında meme protezleri kullanılmaktadır.
Memeyi yağ enjeksiyonu ile büyütmenin bazı kriterleri vardır ve bunlar yerine gelmez ise yağ enjeksiyonu ile büyütmek başarısızlıkla sonuçlanır.
Hasta ve doktor bu konuda yeterli konuşmayı yapıp yöntemi belirlemelidir. Bu arada şunu da hatırlatalım ki bu iki tekniği birlikte kullanmakta mümkündür. Yani hem silikon hem de yağ enjeksiyonu birlikte olabilir.

Meme protezlerinin giriş yolları bildiğimiz gibi MEME BAŞI,  KOLTUK ALTI  ve  MEME ALTI çizgisi diye üç çeşittir. Bunların hangisinin seçileceği konusunda doktoru ile hasta birlikte konuşarak karar  vermelidirler.  Ayrıca jel kıvamında ve üzeri pütürlü (texture) implant benim en çok kullandığım protezlerdir.

Silikon protezlerin hangi seviyeye konulması konusunda ise en çok tercih edilen KAS ALTI’ dır ama uygun kişilerde ( kriterleri tıbben belirlidir) SÜT BEZELERİNİN ALTI da kullanılabilir. Son yıllarda bir üçüncü yol ortaya konulmuştur. Bunda ise adele (kas) uygun yerinden kesilip bırakılmaktadır.  Böylece protezin üst kısmını kas, alt kısmını ise süt bezleri örtmektedir. Bütün bu yerleştirme durumlarının ne hallerde kullanılacağı bilimsel olarak bellidir. Bu tür ameliyat için gelen kişiye bu bilgiler anlatılarak kendi göğsünün durumuna göre hangi yerleştirme şeklinin (kas altı,  kas üstü) kullanılacağı ve hangi yolla protezin konulacağı (memebaşı-memealtı-koltukaltı)meseleleri detaylı anlatılmalı ve kişi ile mutabakat sağlanmalıdır. Bu ameliyat sonucu hasta bir gün hastanede kalacaktır. On gün kadar kollarını az kullanacaktır. Bu süre sonunda rahat hareket edebilir.

YAĞ ENJEKSİYONU ile MEME BÜYÜTMEDE ise bazı şartlar vardır. Önce bu işin ana maddesi yani yağ dokusu vücudun diğer bölgelerinde yeterli miktarda bulunmalıdır. Diyelim ki yeterli yağımız var ve liposuction (vakumla) ile bu yağlar alındı. Bu durumda ise göğsünüzde aşırı sarkma olmamalıdır ki yağlar yeterli şekil verebilsin ve istenilen sonuç ortaya çıksın.

Sarkık memede yağ enjeksiyonu istenen ideal sonucu vermeyecektir.

MEME DİKLEŞTİRME

Meme dikleştirmede meme başının alt oluktan ne kadar aşağıda olduğuna bakılarak plan yapılır. Bu ameliyat sonucu hastada AĞRI duygusu OLMAZ. Hastanede bir gün kalan hasta beş gün sonra iş hayatına dönebilir.

Yeterli meme büyüklüğü varsa sadece dikleştirme operasyonu yeterli olacaktır. Fakat hem sarkık hem de içi boşalmış ise bu durumda silikon protez ve dikleştirme operasyonu birlikte uygulanmalıdır. Operasyon sonrası tam iyileşme bir ayda olursa da memenin istenilen şekle gelmesi 4 ay alacaktır.

MEME KÜÇÜLTME

Böyle bir ameliyat 18 yaşından 70 yaşına kadar her yaştaki bayanın ihtiyacı olabilir. 18-19 yaşlarında MAKROMASTİ ( aşırı büyük meme) hastalığı ile müracaat eden ve ameliyat olan çok hastamız vardır.

Büyük meme; ister genç yaşta ister orta yaşta olsun bütün bayanlara hayatı zehir eder. Memenin alt kısmındaki pişikler, ağırlık nedeniyle omuzlarda çok derin ve acı verici sütyen izleri, sırt ağrıları, boyun ağrıları ve giyim eşyası bulma güçlüğü bayanlara hayatı zehir etmektedir.

Meme dokusunun ( içerdeki  süt bezi ve yağlar) ve meme cildinin sıkı, dolgun veya gevşek olması biz plastik cerrahlara hangi tür ameliyat yapacağının kararını aldırtır.  Yani sonunda oluşacak iz şeklini belirler.

Meme küçültmede temel olarak iki ameliyat şekli vardır. Birinin sonucunda  ters T şeklinde iz kalırken diğerinde sadece dik bir çizgi kalacaktır.

Genelde size uygun ölçülerde küçültülen meme ameliyatları sonucu hastanede bir gün veya iki gün yatılır ve çalışma hayatına bir hafta sonra dönülebilmektedir. Tam iyileşme ve bir ayda olur. Fakat memenin tam şekil alması dört ay zaman alacaktır. Ameliyat sonrası ağrı yoktur.