Disable Preloader
Untitled Document

Kazalar ve Operasyonlar Sonrası Gelişen Burun Derofmitelerinin Tedavisi

Kazalar ve Operasyonlar Sonrası Gelişen Burun Derofmitelerinin Tedavisi

Özenle yapılmayan burun estetiği ameliyatlarında oluşan çökmeler; hem çatıda hem de kanatlarda olabilmekte ve bunların telafisi için yapılan ameliyatlar sonucunda hem şekil verilmekte hem de hastanın rahat nefes alması sağlanmaktadır. Muhakkak ki bu çökmeler sadece ameliyat hatası ile değil aynı zamanda çeşitli kazalar ve ciddi düşmeler sonucunda da olabilir.

Gerek kemiği, gerekse kıkırdağı veyahut da her ikisi birden fazla alınmış ve kaza sonucunda, hiç nefes alamayan deforme burunlu bir kişiye burun çatısını kurmak için bir yedek malzemeye ihtiyaç vardır. Bunu elde etmenin en iyi, en kolay ve en emniyetli yolu kaburga alınmasıdır. Özellikle kaburganın kıkırdak bölümü bizim için en uygun bölümdür.

Genellikle sağ göğüsten ve meme altından alınan kaburga parçası masa üstünde şekillendirilerek burun çatısı kurulur. Kaburga, kendisini muhafaza eden bir kılıf içinden çıkartılır. Ve takriben 5-6 cm kadarı yeterli olmaktadır. Kaburganın kılıfı tekrar tamir edilir. İşte bu kılıf zaman içinde tekrar kaburgayı oluşturur. Yani eksik kısım vücut tarafından tekrar tamamlanır.

Alınan bu kıkırdak burnun durumuna göre ameliyat masası üzerinde şekillendirilir. Burun sırtı ve ön direk yapılır. Eğer çökme varsa burun kanatlarına göre ince parçalar hazırlanır. Parçalar hazırdır ve sıra bunların deri altında kurulacak yapıya göre sabitlenmesine gelir. Artık burun yeniden yapılandırılmaktadır. Parçalar sabitlendirilerek, cilt kapatılır.

Çökük ve nefes alamayan burun yükselmiş ve böylece hem güzelleşmiş hem de hava yolları açılmıştır.

Burunun yeniden yapılandırılması sırasında da doktorun azami dikkat göstermesi ve sonunda hastanın beklentileri karşılanmaya çalışılmalıdır.