Disable Preloader
Untitled Document

Neştersiz Yüz Gençleştirme Ameliyatı

Neştersiz Yüz Gençleştirme Ameliyatı

Kişinin kendi yağ dokusundan  elde edilen yağ graftleri  (fat grafting ) ve kan dokusundan hazırlanan  PRP ( kök hücre- stem cell-den zengin karışım) ile  bıçak izi olmadan yüz gençleştirme ameliyatı…

FAT GRAFTİNG VE STEM CELL İLE BIÇAKSIZ YÜZ GENÇLEŞTİRME AMELİYATI

Estetik ve Plastik Cerrahi alanında yapılan bilimsel çalışmalar ve teknolojik gelişmeler insanoğluna yeni olanaklar sağlamaya devam ediyor. İşte bunlardan bir tanesi de stem cell ile fat grafting yöntemi…Fat Grafting ve Stem Cell ile çöken, sarkan, kırışan yüzler gençleştirilerek eski günlerin tazeliğine geri dönülüyor. Erkeklerde ve özellikle bayanlarda yaşlanmaya, çevresel faktörlere, genetiğe v.s. durumlara bağlı olarak ortaya çıkan cilt deformiteleri kapalı yağ transferi de denilen bu yöntem ile ortadan kaldırılıyor ve kişi bebek gibi bir yüze yeniden sahip olabiliyor.

Amerika’da çok yaygın olan ve tüm Amerikalı bayanların sıkça kullandığı Fat Grafting ve Stem Cell (Kök Hücre) uygulaması neştersiz ve izsiz bir ameliyat türü olduğu için yaygınlığı giderek artıyor. Bu yöntem ile yanak çizgilerinin, göz civarı ve elmacık kemiklerinin üzerinin doldurulması, kaş altının doldurularak kaşların kaldırılması ve göz kapaklarının daha genç görünmesi sağlanıyor.

Fat Grafting ve Stem Cell kısaca özetlemek gerekirse; kişinin kendi yağından elde edilen konsantre saf adipoz yağ dokusu (Fat Graft) ile yine kişinin kendi kanından elde edilen kök hücreden (stem cell) zengin serumun karıştırılmasıdır. Yağ transferi 15 yıldan uzun süredir yapılıyor. Şimdiye kadar yapılan uygulamalarda kişinin kendi yağ hücresi vücuda aktarılıyordu ama yaklaşık 2-3 ay sonra enjekte edilen yağın sadece yüzde 20-25′i kalıyordu. Yeni sistemde ise yağlar,  özel bir aletten geçtikten sonra uygulanıyor. Liposuction yöntemiyle alınan yağlar, aletin özel tüpleriyle aletin santrifüjüne yerleştiriliyor. Santrifüjden geçirilen yağlar çıkarıldığında, tüpün alt kısmındaki kan maddeleri ve sular; üstünde ise trigliseridler ve dayanıksız-güçsüz yağlar toplanmış oluyor. Bu iki kısım arasında da, kök hücre bakımından oldukça zengin saf yağ dokusu kalıyor. Bu esnada hastadan alınan kan santrifüj edilerek kök hücre (stem cell) bakımından zengin plazma elde ediliyor. Bu iki materyal yani saf adipoz yağ dokusu ve PRP birleştirilerek Fat Grafting elde ediliyor.

Elde edilen saf adipoz yağ dokusu, vücudun doldurulması gereken her yerine ve gençleştirilmek istenen bölgelere uygulanabiliyor. Bu yağ dokusunun (Fat Graft) ömrü oldukça uzundur. Ayrıca bu yağ dokusu kök hücreleri (stem cell), büyüme faktörleri ve trombositlerden zengin kan plazması (PRP) ile birleştirildiğinde, kalıcılık oranı artıyor. Böylesine özel bir doku ile daha önce hayalini kurmadığımız işlemler yapılabiliyor. Örneğin silikon protez olmadan meme büyütebiliyor, yine slikon protez olmadan popo dikleştirme (Brezilya tipi popo) gerçekleştirilebiliyor. Diz altı eğrilikleri nedeniyle mini etek veya diz üstü etek giymekten çekinen kadınlar için de bu yöntem bir çözüm olabiliyor. Çünkü vücutlarının memnun olmadıkları bölgeleri, yine bu yöntem uygulanarak kendi dokuları ile kalıcı olarak doldurulabiliyor. Tabiki yanak çizgilerinin, göz civarı ve elmacık kemiklerinin üzerinin doldurulması ile kaş altının doldurularak kaşların kaldırılması ve göz kapaklarının daha genç görünmesine de yardımcı olunuyor. El sırtındaki yaşlılık belirtileri de bu yöntemle giderilebiliyor.

Uygulamanın yapılabilmesi için ise iki şart var. Birincisi kişinin estetik ameliyat olacak kadar sağlıklı olması. Diğeri de, kişinin vücüdunda yapılacak işleme yetecek kadar yağ dokusunun bulunması.

Özel aletlerle uygulanan ve tüm dünyada 5-6 yıldır yapılan bu yöntem genelde meme hariç, vücudun diğer bütün bölgelerinde tek seferlik uygulama yeterli olabiliyor. Memede ise ikinci bir operasyonun gerekli olduğu görülüyor. Fakat kişinin sigara kullanımı, cilt tipi, gergin ve stresli bir yapıya sahip olup olmaması gibi birçok faktör süreyi etkileyebiliyor.

Bazen memede ve alt bacak eğriliklerinde bu özel hazırlanmış yağ dokusunun enjeksiyonu protezle birlikte kullanılabilmektedir. Çünkü yağ dokusu yetersiz olan insanlarda protez uygulanmakta ve doğallık kazandırmak için de yağ graftlemesi yapılabilmektedir. Plastik cerrahi için önemlisi en güzelini yapabilmektir.