Disable Preloader
Untitled Document

Saç Ekimi

 FUE SAÇ EKİMİ
Fue Tekniği ile saç ekimi, saç adacıklarının (foliküler ünitelerin) arka kısımdan iki kulak arasındaki saçlı deriden çıkarılması(extaction)  ve greft denilen bu saç adacıklarınınsaçsız alanlara açılan kanallara yerleştirilmesi tekniğidir.Bu işlem lokal anestezi  ile yapılan bir işlemdir. FUE  kelimesinin karşılığı esasında  bir saç alım tekniğini göstermektedir. Saç alımı teknik olarak  iki şekilde yapılmaktadır.
1)Mikromotor ile alım:
Mikromotor veya Fue Motoru denen  bir motorun ucuna 0,6-0,8 mm çapında punch denilen bir aparat takılır.Motorun dönme devri  de optimum hızda ayarlanarak saç folikülleri (tekli,2li,3lü  kökler halinde )alınır.Ayrıca punch’in derinliği de hastanın cilt kalınlığına göre ayarlanabilir.
2) Manuel punch ile alım:
Manuel ,yani  el ile ve dolma kalem gibi bir aletin ucuna takılan bir punch yardımı ile greftlerin alınması işlemidir .Bu teknik çok az kişi tarafından kullanılmakta olup devamlı tartışılmaktadır. Manuel punch ile alım yapmanın  değerini bilen uzmanlar dahi mikromotor ile manuel punch tekniğinin aslında birbirine çok yakın sonuçları olduğunu yazmak  ve söylemekle birlikte ne kadar önemli farklar olduğunu  kendileri de bilmektedir.
 Bazı gerçekler varki bunları yok kabul edemeyiz:
a)Manuel  punch çok vakit almaktadır.
Bu teknik ile günde 2500 greftin üzerinde alım yapılması zordur.
b)Genelde bir kişiye iki gün ayrılmaktadır.
Bu da çok ciddi bir zaman kaybıdır.
c)Biraz pahalı bir işlem olup pazarlaması zordur.
Fakat;
Değerini  bilip ona rağmen savunmayanlar bile bilir ki;
a).Manuel  punch  ile alımda greft  kaybı %1-2 yi  geçmez .Mikromotur ile kayıplar ise minimum%10 -15 tir.
.b)Manuel  punch ile alım yapıldığı durumda alım yapılan alanda hiç iz   kalmaz . Travma hiç yoktur. Saç ekimi  bittikten 2 gün sonra sanki hiç alım yapılmamış gibi bir alan görüiür.
 
Motor ile alım  ne kadar düşük devirde olursa olsun manuel punch kadar zararsız olamaz .Fakat seri işlem yapılabilmesi daha ucuza maliyet ile sunulabilmesi  nedeniyle piyasada %98-%99 oranında mikromotor  tercih edilmektedir.
Kliniğimizde hem manuel punch tekniği ile hem de mikromotor tekniği ile alım yapılmaktadır.
Maddi külfetine katlana bilenler için manuel punch tercih etmelerini önermekteyiz.
Saç ekiminin ikinci safhası kanal açılmasıdır.Kanal açılmasındada piyasada iki teknik uygulanmaktadır.
1)Sagital(vertikal)(dikey) slit tekniği: Piyasada % 98 kullanılan bir kanal açma tekniğidir.
Fakat gerek yön vermede gerek açılandırmada güçlük çekilebilen bölgeler olmaktadır. 
2)Lateral (yatay )slit tekniği : Çok az kişi tarafından kullanılan  fakat ekim yapılacak her yerde istenilen yön ve istenilen  açının verilebildiği bir kanal açma tekniğidir..Kliniğimizde tercih ettiğimiz kanal açma tekniği lateral slit tekniğidir

.

Saç Ekimi İle İlgili Yazılar

Sakal ve bıyık nasıl ekilir?

Sakal ve bıyık nasıl ekilir? başlıklı video, Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı Op. Dr. Selahattin TULUNAY tarafından cevaplanıyor.

Saç Ekimi Ödemi

Saç ekimi ödemi operasyondan sonraki ilk hafta içerisinde hastalarda görülebilir. Ödemin büyümemesi ve zararlı boyutlara ulaşmaması için yapılacaklar gayet net ve basittir.

PRP Yöntemi ve Dikkat Edilmesi

Bildiğiniz gibi saçların azalması durumunda yapılan en etkili işlem saça ekimi operasyonudur. Saç ekimi konusunda gerekli bilgileri daha önce video ve yazılarımızda vermiştik.

Fue Saç Ekimi 2

Saçı çok seyrelmiş ,artık derisi çok fazla görülen bayanlar görüyoruz.Bunların saç ekimi yaptırmak ya da peruk kullanmaktan başka şansları kalmamıştır .

Sakal ve Bıyık Ekimi

Sakal ve bıyık eksikliğinin genetik ve hormanal(endokrinolojik) yönleri vardır.Fakat yapılan endokrinolojik ve genetik tetkiklerden her zaman sonuç alınamaz.

Doğal Saç Ekim

Doğal saç ekim olarak adlandırılan ve bilinçli ziyaretçilerimizin genelde talep ettiği saçlarının sanki hiç saç ekimi işlemlerinden geçmemiş gibi göründüğü durumları kapsamaktadır.

PRP ile saç mezoterapisi

PRP ile saç mezoterapisi başlıklı video, Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı Op. Dr. Selahattin TULUNAY tarafından cevaplanıyor.