• 15

Bıyık ,Sakal ve Kaş Ekimi

Bıyık ,Sakal ve Kaş Ekimi

Sakal ve bıyık ekimi saç ekimine benzer olmakla birlikte birkaç önemli farklılıkları vardır. Sakal ekimi ve bıyık ekimi sonrası doğal bir görüntü elde edebilmek için greftlerin lateral slit tekniği ile ekilmesi gereklidir. Ekilecek greftlerin çıkış yönleri ve ekim açıları çok iyi hesap edilmelidir. Ekilen greftler yanlış açılardan ekildiği takdirde sakal ve bıyıklarda dik dik uzamalar görülür.

Yüzde ekilecek her greftin bölgesel olarak ekim açıları hesaplanmalıdır. 20 veya 30 derecelik açılarla ekim yapılmalıdır. Doktorunuz ekim öncesi gerekli her bölgeye tek tek kaç derecelik açılarla ekim yapılacağını ve kaç greft kullanılması gerektiğini  belirleyecektir. Böylelikle fırça gibi dik uzamaların önüne geçilir ve ekim sonrası yüzde doğal bir sakal, bıyık görünümü kazanılır.

Sakal ve bıyık ekiminde aynı saç ekimi gibi ense bölgesindeki saçlardan faydalanır. Yanlız alımlarda çok ince punch kullanılmalıdır. Bunun için biz genelde 0,6 mm çapında punch kulanmaktayız. Böylece hem donör alanda iz kalmamakta hemde hedeflediğimiz tekli greftler çoğunluklu olmaktadır. Sakal ve bıyık ekiminde kaç greft ekilirse ekilsin hepsini tekli greft olması gerekir. Eğer aldığımız greftler 2 li olursa tekli hale getirilip ekim öyle gerçekleştirilmektedir.

Kişinin sakalı seyrekse önce kanallar açılmakta ve bu kanalların sayısına göre donör alanda  alım yapılıp çıkarılan tekli greft ekilmektedir.

Tam sakal yokluğunda ise (halk arasında köselik) kişinin arzu ettiği sıklık göz önünde bulundurularak 3,500 – 4,000 greft ile ekim yapılabilir.

Bıyığı olmayan kişilerde ise bıyık bölgesine ekim yapıldığında 400-800 greftlik bir ekim yapılabilmektedir.

Kaş Ekimi:

Sakal ve bıyık ekiminde olduğu gibi kaş ekiminde de greftlerin eğimine ve yönüne çok dikkat edilmelidir.Kaş ekiminde eğim 20 dereceyi geçmemelidir. Bunuda yine sakal ve bıyık ekimindeki gibi lateral slit tekniğiyle yapabiliyoruz.

Kaş ekiminde greftler ense bölümünden alınacağı için eski kaş ile yeni kaş arasında uzama farklılıkları olacaktır. Bunun için iki yıl kadar sık sık makasla düzeltmeler gerekicektir. Fakat 2 yıl sonra kaş bölgesine daha uyumlu hale gelmektedir.

Sakal ve Bıyık Ekimi Sonrası  Sakal ve bıyık ekilen bölgede de  48 saat sonra  yıkama seansı gerçekleşir. Sonraki yıkamaları size öğrettildiği şekilde gerçekleştirmeniz lazımdır. Yıkama sonrası sakallar görünür hale gelir ve 2-3 günlük sakal görüntüsü oluşur. Ekim sonrası oluşabilecek kırmızılıklar ve sivilce görüntüsü normaldir ve 2 hafta içerisinde yok olur fakat kırmızılıkların kaybolması 6 haftaya kadar uzayabilir. 4. Haftadan sonra uzayan sakal ve bıyıklar makas yardımıyla kısaltılabilir. 8 – 10 ay sonunda süreç biter ve tamamen yeni sakal ve bıyıklarınız görünmeye başlar. Kıl kökleri 2 yıla kadar kalite artışı devam eder. Tüm bu süreçlerde sizlere kliniğimizde veya online olarak 7/24 hizmet vermekteyiz.

× Whatsapp