• 15

Botoks Uygulama ve Ne Sıklıkla Yapılması Gerekir

Botoks için kadın yada erkek cinsiyet farketmeden herkes yaptırabilir. Botoks için yaş sınırı bulunmaz. 18- 65 yaş arası herkes yaptırabilir. Hamileler ve emziren bayanların bu süreçlerinin bitmesini beklemeleri gerekmektedir.

Anestezik kremden sonra botoks uygulaması bir kaç dakika sürmektedir. İşlemden sonra kızarıklık ve morarmalara çok sık rastlanmaz. Hassas ve alerjik cilt yapılarında dahi morartı, kızarıklık ve ödem oluşumu riski düşüktür. Uygulama sonrası kişiler günlük hayatlarına rahatlıkla devam edebilirler. Birçok hastamız botoks yapılması için öğle molasında gelir ve sonra hemen işine devam edebilir. Uygulamadan 4 yada 5 saat sonraya kadar sıcak su yada duş alımından kaçınılmalıdır.

Botoksun uygulamadan 2-10  gün sonra ciltte kırışıklıkların  iyileşmesi başlar ve etkisi ortalama  5-6 ay kadar sürer. 6 ayda bir uygulayan hastalarda tekrarlama ihtiyacı zamanla 1 yada 2 yıla düşer.

Ucuz ve sahte marka kullanımı yanlış şekilde uygulamalar  botoks komplikasyonlarını  oluşturmaktadır. Kaş düşmesi, ifade bozukluğu, uygulama sonrası yüzde oluşan asimetri bozukluğu gibi istenmeyen sonuçlar elde edilebilir. Fazla beklemiş, sulandırılmış yada soğukta muhafaza edilmemiş botoks istenilen sonuçları vermez ve kişileri hayal kırıklığına uğratır. Doğru koşullarda muhafaza edilmiş ve herkesce  bilinen  botoks ilaçları kullanılmalıdır. . Açılan ilaç  bir veya iki hasta için kullanılabilmektedir.

Botoks Hakkında Bilinen Yanlışlar?

Botox hakkında pek çok bilinen yanlış bulunmaktadır. Bunlardan biri Yılan zehrinden temin edildiği yanlış algısıdır. İçerisinde evet toksin bulunur ama bu toksin yılanlardan temin edilmez. Botoks labrotoarlarda botilinum bakterisinden geliştirilmiş protein bazlı bir ilaçtır. Botoks sağlık bakanlığından onaylı olmakla beraber aynı zamanda Amerikada FDA onaylıdır.

Bir diğer bilinen yanlış ise botoks yaptıran kişilerin mimik kabiliyetinin kalmaması ve yüzde donuk bir yüz ifadesi olmasıdır. Yıllar geçtikçe botoks ilaç içeriği ve uygulaması geliştirilmiştir. Doğru yapılan bir botox uygulamasından sonra asla donuk yüz ifadesi, hayret ifadeli bakış gibi sonuçlar olmaz. Botoks kullanımının artmasıyla kişiler daha çok bilinçlenmekte ve bu yanlış algılarda ortadan yavaş yavaş kalkmaktadır.

Masseter Botoksu: Kadınlarda kare surat görünümünü gidermek ve daha kadınsı ince yüz hatlarına sahip olabilmek adına yüzün alt bölgesinde bulunan masster kaslarına (çiğneme kası) botoks uygulaması yapılarak daha orantılı yüz şekli elde edilebilmektedir. Masseter kasına yapılan botoks uygulaması ile diş gıcırdatma ve çene sıkma problemi olan hastalar da tedavi edilebilmektedir.

Migren de Botoks Tedavisi: Kliniğimzde  uygulaması yapılan migren botoksu için alın, şakak,  ve ense bölgesine uygulama yapılıp migren şikayetleri giderilir. Migren ağrısına sebep olan salınımları sinirleri bloke ederek kronik migren ağrılarının önüne geçilmektedir. İşlem yapıldıktan 10-12  gün sonra botoks etkisini göstermeye başlar ve 6-8 ay kadar etkilidir.

Aşırı Terleme Tedavisinde Botoks :

El, ayak, koltukaltı hatta saç dipleri aşırı terleme tedavisinde de  botoks kullanılmaktadır. Aşırı terleme sonucu kişilerin sosyal hayatları ciddi şekilde etkilenmektedir. Terleme yüzünden kişilerde sürekli kıyafet değiştirme, tokalaşmadan kaçınma gibi olumsuz faktörler meydana gelmektedir.

Botoks  temel olarak sinir uçlarıyla ter bezleri arasını bloke ederek terbezlerinin çalışmasını azaltmakta  ve böylece aşırı terleme problemini ortadan kaldırmaktadır. Uygulamadan 15 gün sonra etkisi hissedilir ve 6-7 ay sürmektedir. Aşırı terleme problemi olan hastalarımız ilkbaharın başında kliniğimize gelip botoks’u problemli bölgeye uygulatıp etkisini sonbahara kadar hissedebilmektedirler.

Botoks Uygulama Sonrasında Dikkat Edilmasi Gerekenler:

Tüm botoks uygulamalarından sonra aynı gün kuaföre, spora, saunaya gidilmemelidir. 3 gün kadar havuza girilmemeside tavsiye edilir.  Botoks uygulamasından sonra cildin hijyenini korumak çok önemlidir ayrıca  botoks uygulanmış cilt bölgesine sert baskı yapılmamalıdır.

× Whatsapp