• 10

Burun Estetiği (Rhinoplasty)

Estetik ameliyat denince akla gelen ilk operasyonlardan biri burun estetiğidir (Rhinoplasty).  Burun ameliyatları tüm dünyada yapılan estetik operasyonlarda ilk sırada yer almaktadır. Burun ameliyatları hem nefes problemlerini çözmek hemde estetik açıdan yüze yakışır güzel bir burun sahip olmak adına yapılmaktadır.

Burun, yüzümüzde ilk dikkat çeken organımızdır. Bu sebeple burun şeklinden memnun olmayan kişiler hem sosyal  hem de psikolojik açıdan olumsuz etkilenmektedir.  Burun ameliyatları , sadece estetik amaçlı yapılıyor olsalar da  iyi bir ameliyat sonunda kişilerin varsa  nefes problemleri de  düzelir. Ameliyat sonucunda kişiler aynalarla barışır, özgüvenleri yükselir ve  yaşam  kaliteleri artmış olur.

Rhinoplasty ameliyatları çok dikkatli yapılması gerekir ve Plastik  Cerrahlar  tarafından gerçekleştirilmelidir. Estetik amaçlı burun ameliyatı olmak isteyen kişiler ameliyat sonrası nefes alma problemiyle karşı karşıya kalmamalıdır.

Açık / Kapalı Burun Ameliyatı

Rhinoplasty ameliyatlarında açık ve kapalı olmak üzere kullanılan teknikler bulunmaktadır. Kişilerin açık yada kapalı burun ameliyat olmaları hem hastanın burnunun yapısına ve  ameliyat sonrası nasıl bir burun şekli istemelerine, hemde solunum bozukluklarına bağlıdır. Açık burun ameliyatında burunun alt kısmında küçük bir kesi yapılarak  ameliyat gerçekleştirilir ve ameliyat esnasında cerrah daha net bir şekilde burunun neye ihtiyacı olduğunu görebilir. Kapalı burun ameliyatları günümüzde çok popüler olsada herkes için uygun değildir. Çoğu hasta için açık burun ameliyatı olumlu sonuç alabilmek adına kaçınılamazdır.

Kimler Burun Ameliyatı Yaptırabilir?

Burun ameliyatları nefes alma sıkıntısı yaşayan, var olan burun şeklinden memnun olmayan, burunu deformasyona uğramış, şekil   bozuklukları   veya burun şeklinde yüz ile uyumlu şekilde değişiklik isteyen kişilere yapılabilir. Genel sağlık durumu elverişli ve genel anestezi yapmakta sakınca olmayan hastalar yaptırabilir.

Burun Ameliyatında Yapılan Şekil Değişiklikleri Nelerdir?

Burun ameliyatında hastaların en çok talep ettikleri burun şekilleri kişilerin yüz yapıları ve güzellik algılarına göre değişkenlik göstermektedir. Bu ameliyatlarda en çok burun küçültme, burun ucu düşüklüğünün giderilmesi, burun kemerinin alınması , uzun buruna sahip kişilerin burun uzunluğunun kısaltılması ve  burun deliklerinin küçültülmesi gibi isteklerde bulunulmaktadır.

Ameliyat ve Sonrası Süreç:

Ameliyat öncesinde genel sağlık durumunuz, kullandığınız ilaçlar, kronik rahatsızlıklarınız ile ilgili bütün detayları plastik cerrahınıza söylemeniz zorunludur. Bu önemli detayların cerrahın bilmesi ameliyat sonrasında oluşabilecek komplikasyonlar açısından önlem alınmasını sağlayabilir.

Rhinoplasty (burun ameliyatı) iyileşme süreci adım adımdır. Ameliyat günü hastalar geceyi hastanede geçirirler. Ertesi gün gerekli kontrollerden sonra hasta taburcu olabilir. Ameliyatta hastaya atel takılır ve bu atel 9. Gün alınmaktadır. Bu arada ameliyattan sonraki 4. veya 5. Günde ilk kontrol yapılır. 9. Günde de atel alınmaktadır.

Şişliklerin geçmesi  6-12 ay kadar surer.

× Whatsapp