Dr. Tulunay, Saba Tümer’e Konuk Oldu -1

27/10/2020

Plastik cerrahi sadece kozmetikle mi meşgul olur?

Tabii ki değil. Bizi hep böyle tanıyorlar. Biz bunu çeşitli platformlarda hep söylüyoruz ama en çok bununla uğraşıyoruz. Halk parayı kozmetikten kazanıyor diye düşünüyor. Fakat hastaların yüzde 85’i gerek üniversitelerde gerek devlet hastanelerinde gerekse özel hastanelerde mesela konjevital anomaliler, mesela dudak yarıkları, mesela hemanjiyom dediğimiz kırmızı lekeler, mesela yanıklar, cilt kanserleri, hep bunlarla meşgul oluyoruz biz. Tepeden tırnağa bir insana baktığımızda her şeyiyle meşgul oluyoruz. Bir tek göz bebeği hariç. Onun için plastik cerrah sadece kozmetik cerrah değildir.

Kozmetik cerrahi ise bizim çok sevdiğimiz,  sadece bizim yapabildiğimiz bir bölümdür. Mesela bir genç kızımız 17 yaşında makromasti dediğimiz korkunç göğüslerle müracaat ediyor. Bu göğüslerin her birinden üçer kilo alınacak. Baba diyor ki ben estetik yaptırmam kızıma. Toplumdaki anlayış nedeniyle. Yani bunu bir estetik cerrah yapacak, başka türlü olmaz, kesip atamazsınız. Burada bir ağırlık atacağız, kız kambur ve plastik cerrah devreye girmek zorunda.

Peki böyle durumlarda hastalara yaklaşımınız nasıl oluyor, hastaların da bir psikolojisi var çünkü…

Şimdi öyle hastalar geliyor ki 2-3 yaşında yapılması gereken bir ameliyat için çocuk, 15 yaşında getiriliyor bize. Bir kız çocuğunun 17 yaşında bütün göğüs gelişmesi bitmiştir. 22 yaşında bir kız. Tamamen göğsü dümdüz.  Bunun, silikon ameliyatıyla yani meme proteziyle tedavi edilmesi lazım.

İki tane aile örneği vereceğim. Birisi zengin ve lüks bir semtten geliyor. Bende var diyor ve kızımda da olur ilerde diyor. Kız da üniversiteyi bitirmek üzere. Yani algılayamıyorum bunu nasıl düşünür diye. Diğer aile de daha düşük bir semtten geliyor, o da itiraz ediyor. Sonuçta kızlar kendilerini bir dişi hissedemiyorlar. Üniversiteli ikisi de ve erkek arkadaşlarıyla bağlantı kurmakta sıkıntı çekiyorlar. Çünkü göğüs hiç yok.

Biz bu kızlarımızın namına ailelerle çatışıyoruz. Anne babaları ikna edene kadar canımız çıkıyor. Kızı 3’er kiloluk göğüslerle kambur yaşayan bir baba, bizim estetikle ne işimiz var biz dindar aileyiz diyor.

Bakın kitapları Amerikalılar yazıyor, dünyada uygulayan Türk plastik cerrahları bir numara. Avrupalı çok gerimizde. Hiç biri bizim yanımıza bile yaklaşamaz.  Tabiki her doktorun komplikasyonları çıkabilir. Komplikasyonum yok diyen doktor olamaz. Fakat bu iş aşkla yapılmalı. Ben sabah 8’de başlıyorum, gece 11’e kadar ameliyat yapıyorum. Hocalarımdan hala öğreniyorum. Plastik cerrahiyi eğer aşkla yapmazsanız bu iş yürümez. Hasta sahipleriyle akraba olacaksınız. Bir yanık hastası alıyoruz, aylarca beraber oluyoruz.

Diger Bloglar

Başlık

Başlık

Başlık

Başlık

× Whatsapp