Dr. Tulunay, Saba Tümer’e Konuk Oldu – Bölüm 2

27/10/2020

saç ekim de sizin alanınıza giriyor mu?

Tabii ki. Türkiye’de artık sadece İstanbul’da 100’e yakın firma var. Çoğunun tam karşılığı merdiven altı. İsviçre’de bir hastamın kocası İskenderun’a gittim, İstanbul’dan doktorlar geldi saç ektiler dedi. Kim bu doktorlar dedim kartlarını gösterdi. İki tane sağlık memuru. İstanbul’dan doktorum diye gidip saç ekiyorlar. Bu günlere geldik. Fakat artık plastik cerrahlar olarak bu işe sahip çıkmaya başlıyoruz.Türkiye’de iki veya üç merkez var ki, saç ekimini yüzde yüz oranında plastik cerrahlar yapıyor.

Bir kimse saç ekim yaptırmak istiyorsa plastik cerrah’a mı gidecek?

Plastik cerraha gidecek. Fakat plastik cerrah da ben ekiyorum deyip yanındaki hemşireye veriyor. Bizde öyle değil. Türkiye’de 2 veya 3 kişiyiz. Yüzde yüz biz ekiyoruz. Ayrıca bizim ekimimizin bir artısı daha var. Saçların yönünü belirliyoruz. Mesela tepe noktasındaki saçlar çember şeklinde başlar. Biz de ekerken bu helezonik yapıyı gözetiyoruz. Çünkü biz iğne metoduyla ekiyoruz. Diğer yerlerde her yerini dik ekiyorlar, çim adam yapıyorlar.

Bize şöyle insanlar geliyor. Hocam saç ektiredim, fakat ön tarafım çok belirgin, beni bundan kurtarın. Benim alacağım paranın iki mislini ödeyip saç ektirmiş, ben de onu belirgin olmaktan kurtarıyorum.

Saç ekimi isteyen bir kimse kesinlikle plastik cerraha gitmeli. İyi bir merkeze gittiğinden emin olmalı ve konuştuğu kişinin ameliyatı bizzat yapacağından emin olmalı. Plastik cerrahi merkezi olmadan bu işi yaptırmasınlar. Özellikle bizim ekimimizin dediğim gibi bir önemi var, yön veriyoruz. İnsanlar saçlarını geriye doğru taradığında saç ektirdiği asla belli olmayacak. Bu noktada sıklık da çok önemli.  Yaratılışa yakın sıklıkta ekmek çok önemli. Görüntü de saç ektirilmiş intibaanı asla vermiyoruz. Mikro cerrahi ile, üç kat büyütmeli gözlükle yapıyoruz. Saçlarınızın köklerini aldığımız yerde de en ufak bir belirginlik bırakmıyoruz.

Ne kadar sürüyor bir işlem peki?

Yaklaşık 20 saat.  Az bir açıklık varsa tabiî ki 15 saate kadar düşebilir. Bir kök çıktığında en fazla 5-6 saat yaşar. Biz de eğer açıklık çok büyükse 2-3 seansa kadar bölüyoruz. Fakat mükemmele yakın ve yaratılıştaki sıklıkta saçlarla, bir daha saç ekimine ihtiyaç duymayacak şekilde gönderiyoruz hastamızı.

Diger Bloglar

Başlık

Başlık

Başlık

Başlık

× Whatsapp