Dr Selahattin Tulunay

Plastic, Reconstructive and Aesthetic, Surgeon Op. Dr. Selahattin Tulunay was born in 1956 in Istanbul. He graduated from Şehremini High School in 1973 and began to study medicine in Istanbul University Faculty of Medicine between 1974. In 1981 he was graduated with the title of Medical Doctor, and began to serve as assistant in Istanbul University Cerrahpaşa Faculty of Medicine,

Department of Plastic and Reconstructive Surgery in 1982.
After being a specialist in 1987, Op. Dr. Selahattin Tulunay began to do his military service in Ankara GATA (Gülhane Military Medicine Academy) in 1988. He is completed his military service in Gata Burn Centre that he considered to be the second place where he received education as an assistant.

Why Do We Need Breast Aesthetic?

Breast Aesthetics

Kadınların yüzünü en çok güldüren estetik operasyonlardan biri de meme estetikleridir. Kadınsı duruş şekli ve beden ölçüleri bakımından bir bayanın görselliğine en önemli etmen göğüsleridir. Giyilen kıyafetin zerafetini taşıyabilmek, ve dişilik hissini arttırabilmek için meme estetikleri kadınların en çok tercih ettiği estetik ameliyatlardandır. Kendi meme boyutundan pek çok kadın rahatsız olabilmekte ve özgüvenlerinin geri kazanabilmeleri ve yaşam kalitelerini artırabilmek adına meme ameliyatların yaptırmaktadırlar.

× Whatsapp