• 14

Erkeklerde Meme Küçültme Ameliyatı

Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti erkek meme dokusunun genişlemesi ve büyümesidir. Her üç erkekten birinin başını ağrıtan sıkıntılarından birisidir.  Jinekomastiyi erkeklerde oluşan kadın tipi meme büyümesi diye de adlandırabiliriz.

Jinekomasti; hormonal ve kilo alma sebebiyle oluşabilir. Yapılan çalışmalara göre jinekomastinin, ergenlik döneminde erkeklerde gözlenme sıklığı %34,6’dır. Meme bölgesinde jinekomasti problemini oluşturan temel olarak 2 farklı doku vardır. Bunlardan biri yağ dokusu, diğeri de gland dediğimiz meme bezi dokusudur. Eğer meme glandının (meme bezi) büyümesiyle olmuşsa buna gerçek jinekomasti, yağlanma ile olmuşsa bunada psöodo jinekomasti denir. Psödo jinekomastilerde liposuction yeterlidir ancak gerçek jinekomastilerde ise hem meme dokusunun çıkarılması hemde yağlı dokuların azaltılması gerekir.

Jinekomasti nedenleri arasında; hormonal bazı değişiklikler, alkol, bazı anti depresanlar, ve vücut geliştirme takviyeli gıdalar sayılabilir. Östrojen hormonu salgısının fazla olması veya testosteron hormonunun azlığı bu hastalığa sebep olmaktadır. Ayrıca bazı ACE inhibitörü tansiyon ilaçlarınında doku artışı sağladığıda bildirilmiştir.

Jinekomasti ilaçla tedavi edilebilicek bir sağlık problem değildir. Jinekomastiye sebep olan bir hastalık olduğu takdirde mevcut hastalığın tedavisi olabilir. Oluşan iri memenin yok edilmesi ve erkeksi duruşun geri kazanabilmesi için cerrahi müdahele gerekir.

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Gerçekleştirilir?

Muayeneye geldiğinizde doktorunuz tarafından meme dokusunun büyüklüğü ve deri fazlalığı değerlendirilir. Cerrahi müdahalenin şekline göre genelde liposuction tek başına yapılabileceği gibi, gland çıkarılması ve liposuction birlikte  de yapılabilmektedir.

Jinekomastide yapılan liposuction ortalama 45 dk sürer. Eğer liposuctionla beraber gland da çıkarılacaksa 1 saat 30 dk civarında cerrahi işlem gerçekleşir.

Jinekomasti ameliyatı için doktorun uygun gördüğü yerden 1-3 mm. kadar küçük bir kesi açılarak kanüller yardımıyla  liposuction işlemiyle yağ dokuları ve gerektiğinde  meme bezi de alınabilir.

Jinekomasti Ameliyatı Önce Bilinmesi Gerekenler:

Tedavi kararı verildiğinde on gün önceden aspirin ve benzeri ilaçların kullanımının kesilmesi gerekmektedir.

Jinekomasti ameliyatından yüm beklentilerinizi ve aklınıza takılan tüm detayları doktorunuza danışınız.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler:

Ameliyat sonrası size verlen talimatları harfiyle yerine getirmeniz ameliyat sonrası herhangi bir komplikasyona uğramamanız için önemlidir. Ameliyat sonrası göğüs korsesi 2 hafta boyunca giyilmelidir. İki haftadan sonra günlük aktiviteler için 4 haftaya kadar sadece gündüzleri kullanılmalıdır.

Kişi işlemden 2 ay sonra  olması  gereken erkek memesi görünümüne kalıcı olarak kavuşur.

× Whatsapp