• 10

Karın Germe

Doğumlardan sonra veya ciddi kilo verme sonucu bayanların özellikle kırk yaş üstünde karın bölgesinde yer çekimine bağlı olarak sarkma olabilmektedir. Bu sarkmalar görüntü olarak hem bayanın psikolojisini bozar, hem de giyim eşyası seçiminde sorun olur.

Karın germe ameliyatları bazen de liposuction sonrası yapılması gereken ameliyatlar sınıfına girer. Liposuction ile cilt altı boşalınca karın sarkabilmektedir. Tabi bu durum özellikle otuz beş yaş ve üzerinde olabilmektedir. Çünkü cildin kolejen dokusu azalmaya başlamıştır. Cildin kendini toparlayabilmesi zor olur.

Karın germe ameliyatlarında karın ve bel bölgesine liposuction yapılır. ayrıca kesi ile yapılan cilt kesisi ile karın duvarı kaldırılır. Karın kasları birbirine dikilerek karın bölgesinin oldukça düz ve sert durması sağlanır. Daha sonra yeni göbek deliği ayarlanır ve fazla cilt kesilip atılarak dikiş işlemi ile ameliyata son verilir.

Kimler Karın Germe Ameliyatı için Uygundur?

Karın germe ameliyatlarında en önemli sorun kişilerin sigara içiyor olmasıdır. Sigara içen kişiler kesinlikle karın germe ameliyatı olamaz. Kişi eğer sigara içiyor ve karın germe ameliyatı istiyor ise 2 ay önceden sigara kullanımını tamamen bırakmalıdır.

Karın germe ameliyatları sonrası sigara kullanan kişilerde doku beslenmesi, yara iyileşmesi ve enfeksyon sorunları sık olmaktadır. Bunları önlemek için mutlaka sigarayı bırakmak gerekir.

Diyabet ve tansiyon hastalıkları çok ağır olmadıkça bu karın germe ameliyatına engel değildir.

Karın Germe Ameliyatlarında Ameliyat Sonrası:

Genelde hastalar iki gece kadar hastanede yatar. Bazı hastalar ameliyat esnasında takılan direnleri alınmadan gönderilmekte ve 3 gün sonra çağırılarak direnler alınmaktadır. Ameliyat sonrası kişiler sigara kullanmamaya devam etmemeleri gerekmektedir. On beş gün kadar hem ev işlerinden, hem de çalışma hayatlarından uzak durmalı ve ağır kaldırmamalılardır. Karın germe ameliyatından yirmi gün sonra kişiler normal yaşamlarına dönebilirler.

× Whatsapp