• 15

Liposuction Çeşitleri

Liposuction prosedürünü gerçekleştirmek için birkaç tekniği bulunmaktadır. Teknik seçimlerinde sağlık durumunuz ve geçmişte başka liposuction olup olmadığını değerlendirmek önemlidir.

Liposuction teknikleri çeşitlidir, ancak tüm tekniklerin ortak noktası, yağ hücrelerini vücudunuzdan emmek için bir vakuma bağlı ince bir kanülün kullanılmasıdır. Liposuction teknik seçimlerinde hangi liposuction tekniğinin uygulanacağına dair muhakkak doktorunuzla beraber karar verilmelidir.

Tumescent Liposuction Tekniği: Tumescent Liposuction en yaygın kullanılan klasik liposuction prosedürüdür. Yağın alınmasına yardımcı olan steril özel bir çözelti, ağrıyı hafifletmek için bir anestetik (lidokain) ve kan damarlarının tedavi edilen bölgede sıkışmasına neden olan bir ilaç (epinefrin) ilebirlikte enjekte edilir.. Sıvı karışımı, enjekte edilen bölgenin şişmesine ve sertleşmesine neden olur. Daha sonra cildinize küçük(1-3 mm) kesikler yapılır ve cildinizin altına kanül adı verilen ince bir tüp yerleştirir. Kanül, vücudunuzdan yağ hücrelerini ve verilen sıvıları emen bir vakum aletine bağlıdır.Vaser Liposuction Tekniği: Temelde geleneksel liposuction ile aynıdır, ancak vaser sırasında cerrah cildinizin altına ultrasonik dalgalar veren metal bir kanül yerleştirir. VASER aleti ile verilen ultrasonik dalgalarla  yağ hücreleri parçalanıp çok daha  düzenli bir şekilde alınmaktadır. Vaser Liposuction, en etkili yeni nesil Liposuction’dır ve cilt hatlarını da belirginleştirir ve cilt yaralanmalarını azaltır. Vaser bu ultrasonic dalgalarla yağ alım işlemi sonrası cildin gerginliğini kazanmasına yardımcı olur.

Lazer Destekli Liposuction (LAL): Bu teknik vaser gibidir, ancak ultrasonik dalgalar yerine Lazer ışını kullanılır. Yağ hücrelerini çıkarılması için yüksek yoğunluklu lazer ışığı kullanır. LAL sırasında cerrah, ciltteki küçük bir insizyondan bir lazer fiber yerleştirir ve yağ birikintilerini emer. Daha sonra yağ hücreleri bir kanül yoluyla çıkarılır.

Lipokit Destekli Liposuction: Bu teknikte de tumescent sıvısı verilir ve 10-15 dak beklenir. Lipokit aleti titreşimle yağları kırmasından dolayı  daha homojen bir yağ parçalanması sağlanır ve sellülütlere de iyi geldiği kaydedilmiştir. Bu teknikle 4-5 litreden fazla yağ alınması tavsiye edilmemektedir.

× Whatsapp