• 25

Liposuction

Liposuction, vücudun karın, sırt, kalça, bacak içleri, kollar, boyun(gıdı) vb. gibi bölgelerdeki fazla yağ hücrelerinin çıkarılıp vücudu yeniden şekillendirmek için yapılan yağ aldırma işlemidir. Pek çok insan liposuctionın diyet yada spor yapmak yerine kolay yoldan kilo vermek için yapılan müdahale olduğunu zannetmektedirler. Ancak liposuction sporla yada yapılan diyetlere yanıt vermemiş inatçı yağ kütlelerinden kurtulmak için yapılan cerrahi bir müdahaledir. Obezite gibi sağlık problem olmayan ancak bölgesel incelmek isteyen hastalar için gerçekleştirilir. Bu yağların alımıyla vucüda yeni kontur verilerek daha estetik bir görünüm de  kazanılmaktadır.

Fazla miktarda yağ alınacağı için Liposuction ameliyatının genel anestezi altında gerçekleştirilmesi uygundur. Bazı durumlarda(Gıdı için) lokal anestezi altında da yapılabilir. Ciltte yapılan çok küçük insizyonlardan  ince uçlu(1-3 mm) kanülleri yerleştiriyoruz.Yağ birikintilerini emmek için kanüller ile  gerekli bölgelerde   deri altındandan hareket edilmektedir.. Daha sonra yağ hücrelerinin  bu kanüllerle emili ve fazla yağ hücrelerinin  vücuttan atılımı sağlanır. Bu sayede liposuction ameliyatından sonra vücut yeni bir şekle girer ve çok daha estetik konturlar kazanır.

Ameliyata hazırlık sırasında  hastalarımızın  problemli alanları ve ameliyat sonrası nasıl bir vucut şekline sahip olmak istediklerini konusunu doktorları ile görüşürler. Doktorla liposuction ameliyatı sırasında hangi teknikleri kullanacağına ve gerekli olabilecek kombine ameliyatların kararı da verilir.

Liposuction prosedürü bazen karın germe (abdominoplasti), meme küçültme vb. gibi diğer Plastik Cerrahi ameliyatlarıyla kombine edilebilir. Bazı hastalar için cildin  sarkık  görünümünü önlemek adına  bacak  germe, kol germe gibi ameliyatlar da gerekli görülebilir.Bu durumlar özellikle çok fazla yağ alımı gerçekleştiricek ve sarkık cilt yapısına sahip hastalar için gerekebilir.

Liposuction ile özellikle jinekomastide memeye yakın bir yerden girilen ince kanüllerle yağ ve meme dokusunun vücuttan alımı sağlanmaktadır.

Liposuction Uygulanan Alanlar:

Liposuction,asağıda belirtildiği gibi vücudun belirli bölgelerinden yağ alımı gerçekleşir:

• Gıdı

• Karın

• Üst kollar

• Sırt

• Kalçalar

• Üst bacak içleri

• Jinekomasti

•  Bel

× Whatsapp