• 15

Meme Büyütme

MEME PROTEZLERİ:

Meme Büyütme Ameliyatı Nedir?

Meme büyütme ameliyatı, küçük görünümü olan göğüslerin, silikon implantlarla haciminin ve boyutunun artırılması için yapılan bir cerrahi işlemidir. Bazı hastalar vücut yapısı olarak küçük göğüslü olabilir. Bazen de yaşlanma, hamilelik sonrası ve kilo alıp vermeler sonucu meme dokusunun hacminin küçüldüğünü de görebilmekteyiz. Meme implantlarıyla göğüsleri arzulanan boyuta ulaştırabilir ve aynı zamanda göğüste bulunan simetri bozukluklarını da meme implantlarıyla giderebiliriz.

Meme büyütme operasyonları önemli bir cerrahi ve estetik operasyon olup, her geçen yıl meme büyütme operasyonuna olan talep daha da artmaktadır. Bu artışta popüler kültürün etkisi olsa da insanların giyim eşyalarını yakıştırmasında sorun olması ve aynı zamanda bilgiye erişimleri arttıkça meme büyütme ameliyatlarının tanınması ve kişilerin meme büyütme ameliyatına olan ihtiyaçlarının farkına varmasınında büyük etkisi bulunmaktadır.

Silikon Protez Seçimi?

Hacmi küçük göğüsler için ömür boyu kalıcı ve en etkili çözüm meme protezleridir. Meme büyütme ameliyatı öncesi, meme protezlerinin seçimi çok dikkatli yapılmalıdır. Meme büyütme ameliyatı olmak isteyen hastalar doktoruyla beraber planlama ve silikon protez seçimi yapmalıdır. Hastanın meme büyütme ameliyatı sonrası nasıl bir görüntü elde etmek istediği belirlenir ve buna göre hangi çeşit silikon şekli ve boyutu kullanılacağına karar verilir. Silikon seçimlerinde hastanın sütyen ve beden boyutlarını bilmesinin yanı sıra ameliyatı gerçekleştirecek plastik cerrahın tecrübesi ve görüşleri hastanın silikon seçiminde büyük önem arz etmektedir.  Silikon protezin yuvarlak ve damla protez şeklinde seçilmesi tamamen sizin o anki göğüs yapınıza bağlıdır. Hastalarımız genellikle protez takıldığının diğer insanlar tarafından anlaşılmamasını isterler.  Buda doktorunuzun tecrübesiyle ilgili bir durumdur.

Silikon İmplantlar Sağlıklı Mıdır?

Silikon implantların dışı tıbbi silikon maddesinden imal edilen özel / pütürlü bir balon şeklindedir. İçinde ise yine tıbbi silkon jel kıvamındadır.  Protezlerimiz, üretici firmalarca garantilenmiş protezlerdir. Meme protezleri vücuda uyumlu olup ameliyat sonrası sosyal yaşamda bir sıkıntı yaşatmazlar.

Meme İmplantları ve Süt Bezleri:

Meme protezlerini genelde meme altından yapılan 4-5 cmlik kesiyle göğüs kası altına yerleştirmekteyiz. Böylece hem süt bezleri, hemde göğüsün his durumu zarar görmemektedir.  Bu ameliyat yaptıran kişi rahatlıkla daha sonra çocuğunu emzirebilir.

Ameliyat Sonrası İz Kalır Mı?

Silikon implantları göğüse yerleştirebilmek için memenin altına 4 cm uzunluğunda ve olukta kalan bir kesi yapılır. Ameliyat sonrası bu kesi memenin altında kaldığı için görünmez ve ameliyat sonrası size verilen krem takviyeleri ile iz minimum seviyeye getirilir hatta 2 yıl içerisinde kaybolabilir.

Kimler Meme Büyütme Amelyatı Yaptırabilir?

Ergenlik çağını tamamlayan, 18 yaşından büyük, genel anesteziye uygun olan ve genel sağlık durumu müsait kişiler meme büyütme operasyonları yani silikon protezlerle meme büyütme ameliyatlarını rahatlıkla olabilirler.

Ameliyat Sonrası Günlük Yaşantı:

Meme büyütme ameliyatları sonrası 3 önemli hareketi 10 gün kadar  yapmak yasaktır

  • Kolu çok yukarı kaldırmak( Örneğin; raftan tabak almak gibi)
  • Araba kullanmak
  • Ağır kaldırmak (çocuk dahil)

Meme büyütme ameliyatı sonrası 10 gün süresinde ; ilk 6 gün medikal sütyen çıkarılmayacak ve 6. Günün sonunda duş alınacaktır. Duştan sonra yara açık kalabilir ve sonrasında pansumana gerek kalmaz.

Medikal sütyen 15 gün boyunca takılmalıdır. Daha sonraki 15 gün içinde sporcu sütyeni kullanılacaktır. 1. Ayın sonunda doktorunuzada danışarak normal sütyene geçebilirsiniz. 1 ayın sonunda tamamen günlük hayata dönülebilmektedir.

× Whatsapp