• 14

Meme Küçültme

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI

Memenin normalden büyük olması, kadınları hem bedensel, hem sosyal, hemde psikolojik açıdan olumsuz etkilemektedir. Normaden iri ve sarkık göğüsler sırtta ve omuzda ağrı, aşırı terleme  ve göğüs altında pişik yapmaktadır. Hatta daha ileri boyutta meme büyüklüğü, kişilerde uyku ve solunum sıkıntısına da sebebiyet vermektedir. Iri göğüslü kişiler rahat hareket etmekte zorluk yaşayabilir ve hatta kendi göğüsünden utanıp saklama ihtiyacı hissedebilirler. Bu tür memelerini saklama girişimleri kişilerde duruş bozukluğuna ve kamburluğa yol açabilmektedir.

Bu gibi sağlık ve sosyal sıkıntılar değerlendirilince meme küçültme ameliyatı  sadece görüntü ve, estetik açıdan değil aynı zamanda kişilerin hem sağlığını hemde psikolojik yapılarını düzeltmektedir.

Bütün bu koşulları göz önünde bulundurarak Anne babaların genç kızlarına ve eşlerine anlayışlı olmaları gerekmektedir. Bu rahatsızlık 15 yaşlarında başlamakta fakat ameliyatı en erken 18 yaşında yapılmaktadır.

Meme; süt bezleri, yağ ve kas dokularından oluşmaktadır. Bazı kişiler diyet ve sporla memelerinin büyüklüğünden kurtulabileceğini zannetmektedirler. Ancak çoğu hasta için bu yeterli olmaz. Kilo kaybı olsada memede küçülme çok az olabilir ve bunun sonucu sarkmada beraberinde gelebilir.

Bazı ebeveyinler genç kızlarına evlenme ve çocuğunu emzirme sonrası meme küçültme ameliyatı önermektedirler. Korkuları süt verme yetisinin kaybolmasındandır. Halbuki hem bilimsel olarak, hemde uzun yılların tecrübesiyle biliyoruz ki aşırı büyümüş süt bezleri kanallarını tıkanmakta ve bu kişiler ameliyat olmasa da çocuk sahibi olduklarında az miktarda süt verebilmektedirler.

KİMLER MEME KÜÇÜLTME AMELIYATI OLABILIR?

Öncelikle hastanın sağlık durumu ve psikolojik durumu göz önünde bulundurulur. Özellikle dev meme hastalığı  (gigantomasti ) sahibi kişiler için anne baba yazılı onayı ile ameliyat gerçekleştirilebilir. 18yaş üstü genel sağlık durumu elverişli kişiler ve 18 yaş altında kişiler için Anne baba izni ile ameliyat gerçekleştirilebilir.

AMELIYAT NASIL GERÇEKLEŞİR

İlk  muayene esnasında meme küçültme ameliyatı için hangi tekniklerin uygulanacağı ve sonrası süreç ile ilgili bilgilendirme yüz yüze yapılır.Ölçüler belirlenerek  gerekli çizimler hasta ayakta iken yapılmaktadır.

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI SONRASI İZ

Ameliyat esnasında meme ucu çapı normal  ölçülere getirilir. Memeyi dikleştirmek, ve küçültmek için meme ucu yuvarlağından kesi yapılır, ayrıca memenin kahve rengi yuvarlağından oluğa kadar dik bir kesi yapmak gerekir. Meme altındaki olukta da bir kesi olması zorunludur. Bu çizgiler aynadan bakıldığında ters T harfine benzer.  Ameliyat sonrası oluşan izler ise meme büyüklüğünün kişilere verdiği sıkıntı kadar rahatsızlık vermemektedir.

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI  ve SONRASI GÜNLÜK HAYAT

Meme küçültme ameliyatı genel anestezi altında yapılır 3-4 saat arası ameliyat sürmektedir. Ameliyat esnasında kas dokularına dokunulmayacagi için ameliyat sonrası ağrı yaşanmaz. Sadece kesi olan yerlerde hafif bir sızı oluşabilir. Ameliyat sonrası verilen ağrı kesici ilaç takviyeleri ile de bir kaç saate acılar geçer.

Ameliyat esnasında eriyebilen dikiş ipleri kullanılacağı için tekrar dikiş aldırma sorunuyla hasta karşı karşıya kalmaz. Ameliyat sonrası kontrol amaçlı olarak belirlenen gün ve saatlerde pansumanlar yapılacaktır.

Meme küçültme ameliyatindan sonra kişiler hemen aynı gün kendi ihtiyaçlarını giderebilirler. Ameliyat Sonrası size verilen ilaçları aksatmadan kullanınız. Göğüsün güzel şekillenmesi için 1 ay boyunca size önermiş olduğumuz sporcu sütyenini kullanınız. İlk bir hafta on gün  sonunda sosyal yaşantılarına devam edebilirler. Tamamen normal hayatlarına dönmeleri 4-6 haftayı alır. 8 Hafta kadar da ağır spor ve zorlayıcı hareketlerden sakınmalari gerekir.

× Whatsapp