• 13

Vaginoplasti

Vaginal estetiğin önemi gün geçtikçe artmakta ve modern dünyada eşler arası ilişkilerde  büyük bir önem arz etmektedir. Bayanlarda genital bölgeyeyi ilgilendiren estetiklerde en çok istek vaginoplasti olmakla birlikte bazen Labioplasti (dudakların düzeltilmesi) de gerekebilmektedir. Bunlar bir arada yapıldığı gibi ayrı ayrı da uygulanmaktadır.

Vaginoplasti daha çok normal yolla ve özellikle birden fazla doğum yapan bayanlarda ihtiyaç duyulabilen bir ameliyattır. Çok doğumlar sonucu genişleyen ve esnekliğini kaybeden vagina mukozasının cinsel ilişki sırasında haz alıp verme işlevi oldukça azalmaktadır ve bu durumda eşler arasında bazı sıkıntılar yaratmaktadır.

Vaginanın aşırı genişlemesi cinsel fonksiyon bozukluklarına sebep olabildiği gibi bayanlar idrar kaçırma sorunları ile de karşı karşıya gelmektedir. Hastada idrar kaçırmaya sebep olan idrar torbası sarkması (sistosel) da varsa vaginoplasti ameliyatlarında bunun tedaviside vagina daraltma ile birlikte aynı anda yapılabilmektedir.

Vaginoplasti ameliyatının yapıldığı gece hasta sondalı olarak hastanede yatar. Sabah sonda ve vaginal tampon alınarak hasta taburcu edilir. Ameliyat sonrası 4-5 hafta kadar cinsel ilişki yasak olmalıdır.

× Whatsapp